Čištění magnetofonu XC12

16. 3. 2021

Nedávno se mi podařilo ukořistit 8-bitový počítač Atari XE800 z roku 1987. K němu jsem obdržel magnetofon XC12, který byl v trochu horším stavu než samotný počítač. Prodejce mi sdělil, že si s počítačem hrál jako malý kluk a následně vše leželo na půdě několik desítek let, dokud se prodejce nedostal ke stěhování. Při prvním vyzkoušení se neotvíral u magnetofonu dvířka na kazety, přehravání dopředu bylo zaseknuté a dozadu se zas dost přemáhalo. Vinu na tom nesly pryžové řemínky, které po těch letech měly již zakřivený tvar a nebyly zdaleka tak pružné. Tyto řemínky bylo potřeba tedy vyměnit za nové:

  • řemínek čtvercový 1,2mm o průměru 80mm
  • řemínek čtvercový 1,2mm o průměru 56mm

Magnetofon měl na první pohled přídavný kabílek omotaný kolem přívodního kabelu, vypovídalo to o jisté úpravě zvané „Turbo 2000“, což byl v tehdejší době hardwarový „upgrade“ magnetofonu. Z důvodu nedostupnosti a vysoké pořizovací ceny se magnetofony prodávaly mnohem více, než disketové jednotky. Samotná kazeta byla mnohem lacinější než disketa, a tak se stal magnetofon hlavní periferií k počítači Atari u nás v Československu. A kdo měl magnetofon, měl i již zmíněny „upgrade“, který zajistil rychlost záznamu z původních 600 baudů až na hodnotu přes 2200 baudů (odtud pojmenování Turbo 2000). Díky tomu se na klasickou audio kazetu (C60, C90) vešlo mnohem více dat.

Zadní kryt byl zajištěn čtyřmi křížovými šrouby. Po jejich odebrání šel celkový vnitřek bez potíží vyndat z plastového těla. To jsem celé vydrbal kartáčem od veškerých nečistot. Postupně jsem začal odendavat šrouby, abych se dostal k oběma řemínkům. Po jejich vyjmutí jsem celkový mechanismus vyfoukal stlačeným vzduchem. Turbo bylo potřeba odštípat a následně přepájet z důvodu poškození některých spojů. Veškerý postup jsem si zaznamenával na kameru, abych to pak zase mohl vrátit do původního stavu – přece jenom ani na youtubu nejsou návody jak tyto periferie opravovat.